Blog

Jak placówki medyczne w 2024 roku mogą optymalizować koszty i codzienne procesy zakupowe?

Inflacja w grudniu 2023 roku wyniosła w Polsce 6,2 % rok do roku – wynika z danych przedstawionych przez GUS. Wyzwaniem, zarówno dla zarządzających placówkami medycznymi, jak i dostawców, było i nadal pozostaje skuteczne planowanie zasobów magazynowych i dostaw. Jak w 2024 roku ośrodki te mogą optymalizować koszty oraz procesy? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę kierując placówkami?

Wyzwania dla efektywnego zarządzania

W dzisiejszym dynamicznym środowisku opieki zdrowotnej, placówki medyczne stoją w obliczu wielu wyzwań. Jednymi z nich są rosnące wydatki związane z prowadzoną opieką zdrowotną. Efektywne zarządzanie kosztami i procesami w placówkach medycznych stają się kluczowe i ciągle wymagają wielu udoskonaleń. Wraz z nowelizacjami ustaw – np. Ustawa o jakości z września 2023 roku, dotyczącymi jakości opieki zdrowotnej, równocześnie zaostrzają się ograniczenia finansowe.

Nie pomogła też pandemia COVID-19, która w znaczącym stopniu zakłóciła życie codzienne, ale także miała znaczący wpływ na światową gospodarkę. Problemy z ciągłością dostaw wyrobów medycznych niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów spowodowały, iż zwróciliśmy uwagę na kierunek i sposób dostaw. To był moment, kiedy większość biznesu, w tym placówki medyczne, zaczęły stawać przede wszystkim na krajowych producentów. 

Kolejnym, niesprzyjającym czynnikiem na planowanie finansów placówek medycznych, był w okresie ostatnich dwóch lat, wysoki poziom inflacji. Ta w grudniu 2023 roku wyniosła w Polsce 6,2 % rok do roku – wynika z pełnych danych przedstawionych przez GUS, gdzie w porównaniu rok wcześniej 16,6%. Wyzwaniem, zarówno dla zarządzających placówkami medycznymi, jak i dostawców było i nadal pozostaje skuteczne planowanie zasobów magazynowych i procesów dostaw. 

Trwająca od ponad dwóch lat wojna na Ukrainie, również zmusiła do bardziej efektywnego organizowania przez obiekty służby zdrowia magazynów i koordynacji łańcucha dostaw.

Optymalizacja kosztów – Czy jest możliwa?

Celem każdej placówki medycznej, zarówno w sektorze komercyjnym jak i publicznym, jest optymalizacja kosztów bieżącej działalności. Strategiczne podejście do zarządzania kosztami przez ośrodki zdrowia, może przyczynić się do zwiększenia operacyjnej efektywności, zapewnienia wyższej jakości opieki pacjentom oraz podniesienia konkurencyjności placówki. Proces ten wymaga jednak ciągle wielu udoskonaleń. 

Jednym z przykładów optymalizacji kosztów w placówkach medycznych, które bezpośrednio wpływają na wynik finansowy oraz jakość obsługi pacjentów, jest outsourcing usług. Należy do nich między innymi: dostarczanie posiłków, sprzątanie, obsługa techniczna budynków, ochrona, żywienie medyczne, czy badania laboratoryjne. Usługi zewnętrzne pozwalają skoncentrować się na świadczeniu wysokiej jakości opieki zdrowotnej, jednocześnie ograniczając koszty związane z utrzymaniem pełnego zakresu usług wewnętrznych.

Rozwiązania z rynku medtech, to kolejny sposób optymalizacji procesowej i kosztowej placówek medycznych. Każdy manager czy właściciel placówki medycznej zwraca szczególną uwagę na koszty. Zarówno zatrudnianych pracowników, jak i kupowanych produktów medycznych czy usług. Jednym z rozwiązań, które znacznie wspomagają ten proces są dedykowane platformy ecommerce. Na polskim rynku jest dostępnych kilka grup zakupowych, które ukierunkowane są dla branży medycznej. Jednak każda placówka medyczna posiada inną specyfikację zamawianych produktów czy usług. Stąd ciężko w ramach takiej „grupy” zrealizować wolumeny. Co oznacza, że nie spełniały kluczowych potrzeb jej użytkowników.

W przypadku platformy ecommerce, takiej jak np. Platforma Medby, to klienci sami zamawiają produkty, a negocjacje cenowe wykonywane są za placówki medyczne, oszczędzając czas i energię pracowników. Dzięki takiej optymalizacji czasowej i kosztowej, mogą zainwestować w nowoczesne technologie i szkolenia personelu. To z kolei prowadzi do podniesienia jakości opieki, zwiększając skuteczność diagnoz. 

Placówki medyczne i inwestycje w medtech

Innowacyjne rozwiązania, jakim są rozwiązania na miarę dzisiejszych czasów – m.in. platformy ecommerce znacząco usprawniają pracę placówkom medycznym i optymalizują im koszty operacyjne. 

Optymalizacja kosztów i procesów zakupowych w placówkach medycznych to wyzwanie, które niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i ryzyka. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, integracja systemów oraz wsparcie w negocjacjach cenowych mogą przyczynić się do skutecznego zarządzania finansami w sektorze medycznym. Równocześnie konieczne jest rozwijanie innowacyjnych modeli finansowania, które pozwolą na zrównoważony rozwój placówek medycznych w Polsce.

Tu zaczyna się Twoja przygoda z tanimi zakupami

Zostaw swój kontakt i umów się na prezentację platformy

    Pola oznaczone * są wymagane